Abrazja
Obecnie istnieje wiele metod leczenia ubytków w zębach, najbardziej popularną jest metoda tradycyjna z użyciem wiertła. Alternatywnym zabiegiem jest abrazja powietrzna piaskarką. To bezwiertłowy sposób leczenia ubytków, polegający na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Próchnica zostaje eliminowana za pomocą sprężonego powietrza wraz z drobinkami tlenku glinu, który ściera chorą tkankę zęba szybciej niż laser. Jest wykonywana w gabinetach stomatologicznych.
Jakie są zalety abrazji powietrznej piaskarką?
Abrazja to bezbolesna metoda leczenia ubytków w zębach. Szacuje się, że 90% badanych praktycznie nie odczuwa żadnego bólu w trakcie wykonywanego zabiegu. Co więcej, jest to metoda bezdotykowa, co oznacza, że nie występują wibracje, nacisk na ząb czy przykre doznania dźwiękowe, które mogą się pojawić w przypadku obracającego się wiertła turbiny. Abrazja niweluje ryzyko usunięcia zdrowych tkanek, czego nie można powiedzieć nawet o najmniejszym tradycyjnym wiertle. Powstałe w wyniku zabiegu powierzchnie ubytku dają większą przyczepność do plomb – eliminuje to ryzyko utraty wypełnienia.
Jak wygląda zabieg abrazji powietrznej piaskarką?
Stomatolog podczas abrazji powietrznej piaskarką zakłada pacjentowi okulary ochronne, które chronią oczy przed drobinkami. Metoda jest zbliżona do tradycyjnego zabiegu piaskowania zębów, jednak dużo większa moc oraz zastosowanie innego materiału ściernego pozwalają na dokładniejsze opracowywanie ubytków. Podczas zabiegu lekarz utrzymuje głowicę piaskarki w taki sposób, aby nie dotykała zęba, a strumień powietrza z cząsteczkami został nakierowany bezpośrednio na ubytek. Stopniowo niewielkie cząsteczki ubytku są usuwane i zasysane przez odprowadzającą tubę.
Jakie są wskazania do wykonania abrazji?
Do najważniejszych wskazać do abrazji powietrznej piaskarką należą:
- opracowania ubytków wszystkich klas,
- opracowania powierzchni zęba przed lakowaniem,
- usuwania i naprawy wypełnień kompozytowych,
- usuwania zamków ortodontycznych,
- oczyszczania i przygotowania zębiny przed zacementowaniem stałych prac protetycznych,
- usunięcia popękanej porcelany i odsłonięcia metalu w celu naprawienia licówki,
- piaskowania koron stalowych i wnętrza koron oraz wkładów typu onlay.
Zabieg może być przeprowadzony bez znieczulenia miejscowego. Biorąc jednak pod uwagę wrażliwość personalną każdego pacjenta, można zastosować znieczulenie miejscowe. Ostatnie badania kliniczne wskazują, że około 90% pacjentów nie wymaga znieczulenia.