Prywatna Praktyka Stomatologiczna "DENTATUS" - Joanna Wołoszyn
ul. Żeromskiego 13, 41-300 Dąbrowa Górnicza
ikona phone
rejestracja telefoniczna
32 261-95-72, 884-906-884
slajd5 slajd2 slajd4 slajd-acron

W razie nagłych wypadków!

badanie zębaCzęsto zdarza się, że ból lub uszkodzenie zęba pojawia się nagle i niespodziewanie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie radzić z bólem zęba i innymi problemami z uzębieniem i dziąsłami? Poniżej podajemy co należy zrobić w najczęstszych tego typu przypadkach.

Ból zęba

Ból zęba może mieć wiele przyczyn, np. ubytki, pęknięcia, wyrzynanie się nowego zęba, kawałek jedzenia, który utkwił pomiędzy zębami czy choroba dziąseł. Płukanie jamy ustnej ciepłą wodą lub ciepłą wodą z dodatkiem soli oraz branie środków przeciwbólowych z pewnością dostarczy Ci ulgi, ale problem rozwiąże wizyta u dentysty.

Wybity ząb

Chwyć zęba za koronę, nie za korzeń i wypłucz go w wodzie lub mleku. Dobrze by było, aby do czasu najszybszej wizyty u dentysty ząb przebywał w środowisku jamy ustnej. Jeśli nie masz takiej możliwości to włóż zęba do mleka lub ostatecznie do wody. Czas jest kluczowy. Jeśli uda Ci się dotrzeć do stomatologa w ciągu godziny, jest duża szansa, że Twój ząb będzie mógł wrócić na swoje miejsce.

Złamany ząb

Ząb musi zostać jak najszybciej obejrzany przez stomatologa. Może być także konieczne prześwietlenie w celu określenia stopnia uszkodzenia. Ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia, może wystąpić konieczność leczenia kanałowego. Leczenie to będzie także konieczne, jeśli została naruszona miazga, bo takie uszkodzenie może doprowadzić do obumarcia zęba. Jeśli ząb został tylko zwichnięty powinien zostać ustabilizowany, a w wyjątkowych przypadkach usunięty.

Wyszczerbiony, ukruszony ząb

Wyszczerbiony ząb powinien zostać przebadany przez dentystę, aby ocenić, jakie kroki należy podjąć, aby ochronić go i inne zęby przed dalszym uszkodzeniem.

ikona czasu
Zapraszamy
Poniedziałek: 9.00 - 14.00
Wtorek: 14.00 - 20.00
Środa: 14.00 - 20.00
Czwartek: 14.00 - 20.00
Piątek: 9.00 - 14.00
 
rejestracja telefoniczna:
32 261-95-72
 
Bezbolesne znieczulenie komputerowe WAND